Dlaczego powinniśmy rozwijać się w różnych dziedzinach?



Dla wielu osób jest to nadal zbyt ciężki temat do dyskusji, ponieważ rynkiem prawniczym rządzą dawne zwyczaje i przekonania o wyjątkowości zawodu. Natomiast w tym przypadku rzecz dotyczy nie tylko prawników, ale osób wykonujących różne zawody. W związku, z czym wypada poruszyć drażliwe tematy i poddać się w pewien sposób postępowi.

Od początku…

Zawód prawnika, biznesmena, lekarza, farmaceuty i innych od zawsze miał swoje wytyczne, jeżeli chodzi o ścieżki kariery, zakres wiedzy czy kierunki dalszego rozwoju. Nikt dawniej nie myślał o tym, aby łączyć inne dziedziny, niekiedy kontrastujące ze sobą. Skoro ktoś wykonuje dany zawód to znaczy, że jest w tym dobry a resztą zajmą się inni specjaliści. Nic bardziej archaicznego. Obecnie postęp technologiczny oraz poszerzające się w zastraszającym tempie ludzkie horyzonty zmuszają do nowoczesnego myślenia. Umiejętności oraz wiedza, które kiedyś wystarczały w 100%, dziś są jedynie marnym punktem zaczepienia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy zdaje sobie sprawę, iż rozwój jest najważniejszy. Istnieje, co raz więcej możliwości doszkalania zawodowego. Drugą ważną rzeczą jest to, iż wiele osób nie chce dodatkowo płacić za usługi specjalistów skoro sami mogą sobie poradzić z niektórymi zadaniami. Dodatkowo tworzą się kombinacje dziedzin, które kiedyś ze sobą miały mało wspólnego. I co ważne sprawdzają się świetnie, korzystając nawzajem ze swoich dobrodziejstw.

Źródło: http://insight.thomsonreuters.com.au/resources/resource/infographic-modern-lawyer-wear-many-hats/?wide=1


Przykładem może być połączenie prawa z IT. Kiedyś dwie odrębne dziedziny, które posiadały różne kierunki rozwoju. Obecnie, co najmniej połowa działalności prawniczych oparta jest na internecie. I nie mówię tylko o prawniczych bazach danych, stronach www z orzecznictwem, czy ogromie artykułów prawniczych na każdy temat. Chodzi mi bardziej o to jak środowisko prawnicze wykorzystuje zaplecze informatyczne. Należy wymienić informatykę śledczą, która jest jednym z popularniejszych sposób pozyskiwania danych i informacji, audyty gospodarcze, porady internetowe i wiele wiele innych. Warto przyjrzeć się działowi e-commerce, który jest jednym z najprężniej rozwijających się biznesów internetowych oraz gdzie prawnicy mają duże pole do popisu. Co raz większa ilość społeczności internetowych dostarcza codziennie ogromną ilość pracy dla prawników.

Tak samo wygląda sprawa praw autorskich oraz branży kreatywnej. Rozwijają się i popularyzują nowe dziedziny twórczości, w których istotna jest rola wykwalifikowanych prawników. Wraz z tym rozwojem, zwiększa się popularność na naruszanie tych praw. Daje to kolejny powód do zagłębiania się w tajniki nowych dziedzin. Popularne kiedyś a dziś zdobywające sprawnie dużą cześć rynku usługowego, tatuaże, które większość osób nosi na sobie, w mniejszych czy większych ilościach. Stają się one, co raz bardziej interesującym zagadnieniem w powiązaniu z prawami autorskimi i ich naruszaniem. Zresztą sam jestem ogromnym wielbicielem tego rodzaju sztuki. Ale sprawa tatuaży zostanie przez mnie szerzej omówiona przy okazji kolejnych wpisów.

Istnieje wiele powiązań rynku prawniczego z innymi dziedzinami, czy to usługowymi, technicznymi, a nawet sportowymi. Młodzi ludzie stają się, co raz bardziej kreatywni w swoich działaniach. Często nowe firmy wymykają się spod kontroli przepisów praw, z tego względu, że te nie nadążają za ich postępem. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie żyć wedle poruszanych wielokrotnie stereotypów, tylko inwestować w siebie, w nową rzeczywistość oraz za wszelką cenę nie pozostawać na laurach. Czasy się zmieniają w tempie, które za jakiś czas może pozbawić stabilności zawodowej.

Z drugiej strony, dlaczego tego nie robić, nie tyle z konieczności, co z chęci wzbogacania własnego doświadczenia i poszerzania zainteresowań. W końcu każdy zajmuje się jakąś dziedziną życia. Można podejrzewać, że właśnie to jest jego pasją, tym się interesuje, w tym jest dobry. No, bo jeżeli nie, to nie podjąłby się odpowiedzialności z tym związanej. Skoro w jakikolwiek sposób taka osoba interesuje się pewnym obszarem wiedzy to, dlaczego go nie pogłębiać „od kuchni”, od zaplecza, od tej strony technicznej. Dlaczego prawnik zajmujący się prawem mediów elektronicznych nie ma być dobrym informatykiem, a osoba zajmująca się branżą kreatywną, fotografem, czy grafikiem. Łączenie zawodów to nic złego, a nawet konieczność, jeżeli chce się dobrze zrozumieć dziedzinę, na której opiera się czyjaś profesja.

Czas pokazuje, że osoby multifunkcyjne lepiej radzą sobie z wykonywanym zawodem, prowadzoną działalnością. Dlaczego? Dlatego że spełniają się w tym, co robią oraz nie zamykają się na jeden kierunek rozwoju osobistego.

A jakie jest Wasze zdanie? Warto łączyć pasje z działalnością zawodową, łączyć kilka dziedzin?
  


Komentarze

Prześlij komentarz